admin بدون دیدگاه

نوشته دکتر احمد فضلی

یکی از راهکارهای مؤثر در کاهش میزان آلودگی در کلانشهرها، بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخشهای مختلف کشور است، ضمن این‌که بهینه‌سازی مصرف انرژی سبب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و عوامل زیان بار افزایش دمای زمین می شود.

با الگوی کنونی مصرف گاز در موتورخانه‌های ساختمانهای اداری و تجاری میزان تولید CO٢ در یک ساختمان ادرای تجاری با زیربنای حرارتی ١٠٠٠m٢ حدود ۴٧ تن است که برای جذب این میزانCO٢ تولیدی به حدود ٢٠۵٠ اصله درخت بالغ با عمر متوسط ١٠ ساله نیاز داریم. این درحالی است که با حداقل ٣٠ درصد صرفه جویی در مصرف گاز معادل ٣۵٠٠m٢ فضای سبز در کشور ایجاد کرده‌ایم.

چالش جدی در توسعه فضای سبز در کلانشهرها، تأمین زمین گران‌قیمت و مدت زمان طولانی (حداقل پنج سال) برای به ثمر رسیدن نهال است؛ ضمن این‌که توسعه فضای سبز نیازمند مسائل نگهداری و مراقبت و از همه مهمتر تأمین آب است می باشد که کشور در این زمینه نیز با چالش جدی روبروست. اشتغال در این زمینه نیز چندان مولد نیست در حالی که بهینه سازی انرژی ضمن این که اشتغال مولد است سبب افزایش تولید و رقابت در فناوری است و در زمان کمتری  نیز به نتیجه می‌رسد و در عمل هزینه بهینه سازی انرژی به مراتب از توسعه فضای سبز کمتر بوده و چالشهای کنونی و هزینه‌ای توسعه فضای سبز در کلانشهر ها را ندارد.

یکی از سیاستهای کنونی دولت به ویژه سازمان محیط زیست می‌تواند توسعه برنامه‌های بهینه‌سازی انرژی در بخشهای مختلف با حمایت از توسعه فناوریهای سازگار با محیط زیست بویژه طرح افزایش کارایی موتورخانه‌های کشور باشد.

به نظر می‌رسد مشارکت اجتماعی در طرحهای بهینه‌سازی انرژی در کلانشهرهای کشور و سرمایه‌گذاری دولت در این طرحها در رقابت با توسعه فضای سبز به طور کامل اقتصادی است و مصداق عینی اقتصاد مقاومتی به منظور ایجاد فضای کسب و کار و اشتغال مولد است و می‌تواند گامی مهم در دستیابی به اهداف برنامه ششم توسعه کشور باشد.

نکته آخر این‌که سرمایه‌گذاری در طرح افزایش کارایی ۶٠٠ هزار موتورخانه موجود کشور حمایت در حفظ منابع ملی و کاهش آلودگی هوای کلانشهرهاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *